Asco RedHat 8353G821-24VDC Power Pulse Valve with Coil, 1 in Nominal, NPT Connection, 5 - 125 lb/sq-in Air Pressure
Asco RedHat 8353G821-24VDC Power Pulse Valve with Coil, 1 in Nominal, NPT Connection, 5 - 125 lb/sq-in Air Pressure 8353G821-24VDCAsco RedHat Power Pulse Valve with Coil, 1 in Nominal, NPT Connection, Configuration: NC, 5 - 125 lb/sq-in Air Pressure, 24 VDC, 6.1 W AC, 18.6 W DC, Coil Insulation Class: F, 2-Way -Position, Aluminum Body, -4 to 104 deg F Ambient, 3.8 in L x 3 in W x 6 in H
| Body Material | : | Aluminum |
| Coil Insulation Class | : | F |
| Configuration | : | NC |
| Connection Type | : | NPT |
| Dimensions | : | 3.8 in L x 3 in W x 6 in H |
| Nominal Size | : | 1 in |
| Number of Positions | : | 2-Way |
| Power Rating | : | 6.1 W AC, 18.6 W DC |
| Pressure Rating | : | 5 - 125 lb/sq-in Air |
| Temperature Rating | : | -4 to 104 deg F Ambient |
| Voltage Rating | : | 24 VDC |