BEKO HP50M022AWP High Pressure Adsorber Filter Assembly (2065 SCFM, 2" NPT)
Beko Technologies High Pressure Activated Carbon Filter With BEKOMAT® Connection Kit, Series: CLEARPOINT® 3eco PN50, 2 in Port, NPT Connection, 2065 scfm Flow Rate, 50 bar Pressure, Aluminum Filter, Filter Rating: 0.01 um, 2 to 30 deg C, Anodized/Powder-Coated, 5-3/4 in Overall Width
Connection Type      :      NPT
Filter Material      :      Aluminum
Filter Rating      :      0.01 um
Finish      :      Anodized/Powder-Coated
Flow Rate      :      2065 scfm
Overall Width      :      5-3/4 in
Port Size      :      2 in
Pressure Rating      :      50 bar
Series      :      CLEARPOINT® 3eco PN50
Temperature Rating      :      2 to 30 deg C
  • Efficient filtration between 30% and 130% for the energy optimized volume flows
  • Up to 30% higher volume flow