CONRADER SRV530-3/4-SS-300 Pressure Relief Valve, 3/4 in Nominal, NPT Connection, 300 psi Pressure, -65 to 400 deg F
CONRADER SRV530-3/4-SS-300 Pressure Relief Valve, 3/4 in Nominal, NPT Connection, 300 psi Pressure, -65 to 400 deg F SRV530-3/4-SS-300CONRADER safety valves are designed to protect unfired pressure vessels and systems from over pressure in compressed air and gas applications. CONRADER offers two types of safety valves. The soft seat safety valve (SRV Series) has an elastomer seal. All CONRADER safety valves are designed, manufactured and certified under our ISO 9001 quality control system to meet the requirements of ASME boiler and pressure vessel code section VIII division 1 and are registered for use in Canada (CRN).
CONRADER Pressure Relief Valve, Series: SRV Series, 3/4 in Nominal, NPT Connection, 300 psi, Air/Gas Media, 1.34 in Inlet to Outlet Length, Stainless Steel Body, Soft Seat, Brass Seat, Silicone Seal, Stainless Steel Trim, -65 to 400 deg F, 3.69 in L
| Body Material | : | Stainless Steel |
| Connection Type | : | NPT |
| Dimensions | : | 3.69 in L |
| Inlet to Outlet Length | : | 1.34 in |
| Media | : | Air/Gas |
| Nominal Size | : | 3/4 in |
| Pressure Rating | : | 300 psi |