Kingston 110C-3-160 High Pressure Safety Valve with Lever
KINGSTON 110C-3-160 High Pressure Safety Relief Valve with Lever, 3/8 in NPT Connection, 160 PSI Pressure Rating, Vent to Atmosphere
KINGSTON 110C-3-160 High Pressure Safety Relief Valve with Lever, 3/8 in NPT Connection, 160 PSI Pressure Rating, Vent to Atmosphere 110C-3-160
The KINGSTON model 110C high pressure safety valve is an ASME code certified, precision machined valve with a hard seat. This valve features support for high pressure applications up to 600 psi. It comes equipped with manual test lever and is construction is of cast brass alloy body, machined brass stem with stainless steel ball, seated on a stainless steel base. Registered in all Canadian provinces and territories. Set pressure range 25 to 600 psi (5 psi increments only). Maximum temperature 400 deg F.
KINGSTON High Pressure Safety Relief Valve, Model: 110C, Vent to Atmosphere Style, 3/8 in Nominal, NPT Connection, 160 psi Pressure Rating, Air, Gas Media, Lever Actuator, 0.296 sq-in Orifice, Red Brass Body, Hard Seat, Stainless Steel Seat, Brass Stem, Aluminum Seal, Trim Material: Brass Lock Nut/Music Wire/Stainless Steel Ball/Spring, Cold Rolled Steel Handle, 400 deg F, 3-3/4 in H Dimensions
Actuator Type      :      Lever
Body Material      :      Red Brass
Connection Type      :      NPT
Dimensions      :      3-3/4 in H
Handle Material      :      Cold Rolled Steel
Media      :      Air, Gas
Model      :      110C
Nominal Size      :      3/8 in
Orifice Size      :      0.296 sq-in
Pressure Rating      :      160 psi