Kingston KNG741EA2M1K1-1350 Safety Valve, Metal Seat (1/2" x 1" NPT FxF)
KINGSTON KNG741EA2M1K1-1350 Safety Relief Valve, 1/2 x 1 in FNPT Connection, 1350 PSI Pressure Rating, Captured Exhaust
KINGSTON KNG741EA2M1K1-1350 Safety Relief Valve, 1/2 x 1 in FNPT Connection, 1350 PSI Pressure Rating, Captured Exhaust KNG741EA2M1K1-1350
KNG741 safety and relief valves are designed for accuracy and reliability. Engineered for heavy-duty industrial usage. Multiple purpose safety and relief valve for all services - liquid, steam and air/gas. ASME and National Board certified for Section VIII as well as CE and CRN certifications. Pressures up to 1500 psi.
KINGSTON Safety Relief Valve, Model: KNG741, Captured Exhaust Style, 1/2 x 1 in Nominal, FNPT Connection, 1350 psi Pressure Rating, Air, Gas Media, Lift Lever Actuator, 0.217 sq-in Orifice, 2 in Inlet to Outlet Length, B584-C84400 Body, Stainless Steel Seat, Lead/Steel Seal, SA479-316 Stainless Steel Disc, Trim Material: B16 Lock Nut/302/17-7 Spring, Plated C1018 Handle, PTFE Washer Softgoods, -320 to 425 deg F
Actuator Type      :      Lift Lever
Body Material      :      B584-C84400
Connection Type      :      FNPT
Disc Material      :      SA479-316 Stainless Steel
Handle Material      :      Plated C1018
Inlet to Outlet Length      :      2 in
Media      :      Air, Gas
Model      :      KNG741
Nominal Size      :      1/2 x 1 in
Orifice Size      :      0.217 sq-in
Pressure Rating      :      1350 psi
Seal Material      :      Lead/Steel
Seat Material      :      Stainless Steel
Softgoods Material      :      PTFE Washer
Style      :      Captured Exhaust
Temperature Rating      :      -320 to 425 deg F
Trim Material      :      B16 Lock Nut/302/17-7 Spring
  • Full nozzle, top guided design
  • Short, precise blow down
  • Dual-lapped precision seating
  • 100% back pressure tight