Kingston KNG741JL1M1K1-70 Safety Valve, Metal Seat (3" x 3" NPT MxF)
KINGSTON KNG741JL1M1K1-70 Safety Relief Valve, 3 in MNPT x FNPT Connection, 70 PSI Pressure Rating, 2093 SCFM Flow Rate, Captured Exhaust
KINGSTON KNG741JL1M1K1-70 Safety Relief Valve, 3 in MNPT x FNPT Connection, 70 PSI Pressure Rating, 2093 SCFM Flow Rate, Captured Exhaust KNG741JL1M1K1-70
KNG741 safety and relief valves are designed for accuracy and reliability. Engineered for heavy-duty industrial usage. Multiple purpose safety and relief valve for all services - liquid, steam and air/gas. ASME and National Board certified for Section VIII as well as CE and CRN certifications. Pressures up to 1500 psi.
KINGSTON Safety Relief Valve, Model: KNG741, Captured Exhaust Style, 3 in Nominal, MNPT x FNPT Connection, 70 psi Pressure Rating, 2093 SCFM Flow Rate, Air, Gas Media, Lift Lever Actuator, 1.418 sq-in Orifice, 3-1/4 in Inlet to Outlet Length, B584-C84400 Body, Stainless Steel Seat, Lead/Steel Seal, SA479-316 Stainless Steel Disc, Trim Material: B16 Lock Nut/302/17-7 Spring, Plated C1018 Handle, PTFE Washer Softgoods, -320 to 425 deg F, 14-1/2 in H Dimensions
Actuator Type      :      Lift Lever
Body Material      :      B584-C84400
Connection Type      :      MNPT x FNPT
Dimensions      :      14-1/2 in H
Disc Material      :      SA479-316 Stainless Steel
Flow Rate      :      2093 scfm
Handle Material      :      Plated C1018
Inlet to Outlet Length      :      3-1/4 in
Media      :      Air, Gas
Model      :      KNG741
Nominal Size      :      3 in
Orifice Size      :      1.418 sq-in
Pressure Rating      :      70 psi
Seal Material      :      Lead/Steel
Seat Material      :      Stainless Steel
Softgoods Material      :      PTFE Washer
Style      :      Captured Exhaust
Temperature Rating      :      -320 to 425 deg F
Trim Material      :      B16 Lock Nut/302/17-7 Spring
  • Full nozzle, top guided design
  • Short, precise blow down
  • Dual-lapped precision seating
  • 100% back pressure tight