RegO PRV9432TP250P Pressure Relief Valve With Pipe Away Adapter
REGO® PRV9432TP250P Pressure Relief Valve With Pipe Away Adapter, 1/4 in NPT Connection, 250 PSI Pressure, Brass Body, Non-ASME, Without Drain Hole
REGO® PRV9432TP250P Pressure Relief Valve With Pipe Away Adapter, 1/4 in NPT Connection, 250 PSI Pressure, Brass Body, Non-ASME, Without Drain Hole PRV9432TP250P
REGO® Pressure Relief Valve With Pipe Away Adapter, Series: 9400 Series, 1/4 in Inlet Connection, MNPT Inlet Connection, 3/8 in Outlet Connection, FNPT Outlet Connection, 0.062 in Orifice, 250 psig Factory Set Pressure, -320 to 165 deg F Operating, Stainless Steel Spring Trim, PTFE Softgoods, Brass Body, 2.6 in Overall Height, Cryogenic, Gas Media
Body Material      :      Brass
Factory Set Pressure      :      250 psig
Inlet Connection Size      :      1/4 in
Inlet Connection Type      :      MNPT
Media Type      :      Cryogenic, Gas
Operating Temperature      :      -320 to 165 deg F
Orifice Size      :      0.062 in
Outlet Connection Size      :      3/8 in
Outlet Connection Type      :      FNPT
Overall Height      :      2.6 in
Series      :      9400 Series
Softgoods Material      :      PTFE
Trim Material      :      Stainless Steel Spring
  • All valves cleaned and packaged for oxygen service per CGA G-4.1
  • Bubble tight at 95% of set pressure
  • Easy-to-read color coded psig/bar labels
  • Tamper-resistant
  • Adapters provide standard pipe thread connections for venting gas to the outdoors
  • Repeatable performance
  • 100% factory tested