RegO PRV9434F080 Pressure Relief Valve With Drain Hole
REGO® PRV9434F080 Pressure Relief Valve With Drain Hole, 1/2 in NPT Connection, 80 PSI Pressure, Brass Body, Non-ASME, Without Pipe Away Adapter
REGO® PRV9434F080 Pressure Relief Valve With Drain Hole, 1/2 in NPT Connection, 80 PSI Pressure, Brass Body, Non-ASME, Without Pipe Away Adapter PRV9434F080
REGO® Pressure Relief Valve With Drain Hole, Series: 9400 Series, 1/2 in Inlet Connection, MNPT Inlet Connection, 0.062 in Orifice, 80 psig Factory Set Pressure, -320 to 165 deg F Operating, Stainless Steel Spring Trim, Fluorosilicone Softgoods, Brass Body, 2.8 in Overall Height, Cryogenic, Gas Media
Body Material      :      Brass
Factory Set Pressure      :      80 psig
Inlet Connection Size      :      1/2 in
Inlet Connection Type      :      MNPT
Media Type      :      Cryogenic, Gas
Operating Temperature      :      -320 to 165 deg F
Orifice Size      :      0.062 in
Overall Height      :      2.8 in
Series      :      9400 Series
Softgoods Material      :      Fluorosilicone
Trim Material      :      Stainless Steel Spring
  • All valves cleaned and packaged for oxygen service per CGA G-4.1
  • Bubble tight at 95% of set pressure
  • Easy-to-read color coded psig/bar labels
  • Tamper-resistant
  • Adapters provide standard pipe thread connections for venting gas to the outdoors
  • Repeatable performance
  • 100% factory tested