Square D BDL36125 Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 125 A, 14 kA Interrupt, 3-Pole, Thermal Magnetic Trip
Square D BDL36125 Molded Case Circuit Breaker, 600Y/347 VAC, 125 A, 14 kA Interrupt, 3-Pole, Thermal Magnetic Trip BDL36125PowerPacT B-Frame brings thermal-mechanical circuit protection in a compact size and offers a wide range of accessories, auxiliaries and connection options. This PowerPacT B-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 14 kA at 600Y/347 VAC. All PowerPacT B-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT B-Frame circuit breakers come in 1 to 4-pole unit mount construction and in 1 to 3-pole I-Line construction. This circuit breaker's unit mount construction features traditional back pan mounting with screws or integrated DIN rail mounting for installation flexibility. This unit features EverLink lugs, a patented design to reduce loosening of cables over time, on both termination ends. This PowerPacT B, 125 A, 3 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 14 kA at 600Y/347 VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80%. PowerPacT B circuit breakers comply to UL, CSA, NOM and IEC standards and are CE marked.
Square D Molded Case Circuit Breaker, Model: PowerPacT, 125 A, 600Y/347 VAC, 50/60 Hz, 14 kA Interrupt Rating, 3 Poles, Lug Connection, B Frame, Thermal Magnetic Trip, 1500 A Magnetic Trip Range, IP40 Enclosure, Toggle Actuator, 6 to 2/0 AWG, 14 to 3/0 AWG Wire, Clip-On DIN Rail Mounting, NEMA Rating: NEMA AB1, -13 to 158 deg F, 3.19 in Width, 5.39 in Height, Gray, Additional Information: 3.15 in D, <6561.68 ft Altitude
| Actuator Type | : | Toggle |
| Additional Information | : | 3.15 in D, <6561.68 ft Altitude |
| Amperage Rating | : | 125 A |
| Color | : | Gray |
| Connection Type | : | Lug |
| Enclosure Type | : | IP40 |
| Frame Type | : | B |
| Frequency Rating | : | 50/60 Hz |
| Height | : | 5.39 in |
| Interrupt Rating | : | 14 kA |
| Model | : | PowerPacT |
| Mounting Type | : | Clip-On DIN Rail |
| NEMA Rating | : | NEMA AB1 |
| Number of Poles | : | 3 |
| Temperature Rating | : | -13 to 158 deg F |
| Trip Range | : | 1500 A Magnetic |
| Trip Type | : | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | : | 600Y/347 VAC |
| Width | : | 3.19 in |